TyHy-päivät huipulla
Tervetuloa Hotelli Iso-Syötteelle viettämään TYHY-päiviä. TYHY-päiviemme ohjelma on suunniteltu virkistämään niin kehoa kuin mieltä.
Tuhosta kukoistukseen -luento 200 €
Juha Kuukasjärven koskettava ja innostava luento siitä, miten vaikeuksien keskeltä voidaan rakentaa reitti uuteen kukoistukseen.
Kesto noin 1 tunti.
Vain ennakkovarauksella.
Pyörävuokraamo – omatoiminen maastopyöräily alkaen 75€/4 tuntia
Pyörävuokraajien pituus ja paino tulee ilmoittaa etukäteen, jotta pyörien rengaspaineet ja iskunvaimentimet voidaan säätää optimaalisiksi. Ilman näitä tietoja pyörän iskunvaimentimet ja rengaspaineet säädetään oletuksena kovimmille asetuksille, mikä heikentää merkittävästi ajomukavuutta ja hallittavuutta retken aikana. Säätöihin kuluu aikaa noin 5 minuuttia per pyörä, joten tieto on hyvä saada etukäteen.
Opastettu maastopyöräretki 130€/hlö
Retki alkaa pyöriin tutustumisella, jonka jälkeen pyöräillään oppaan johdolla tunturin huipulta alas ja Syötteen kierrokselle. Syötteen maastopyöräreitit ovat kuuluisat vaihtelevuudestaan ja komeista maisemistaan. Tällä retkellä poljetaan merkittyjä reittejä pitkin ja nautitaan maisemien lisäksi retkieväistä. Evästelyn jälkeen retki jatkuu takaisin Iso-Syötteelle.
Osallistujien pituus ja paino tulee ilmoittaa etukäteen, jotta pyörien rengaspaineet ja iskunvaimentimet voidaan säätää optimaalisiksi. Ilman näitä tietoja pyörän iskunvaimentimet ja rengaspaineet säädetään oletuksena kovimmille asetuksille, mikä heikentää merkittävästi ajomukavuutta ja hallittavuutta retken aikana. Säätöihin kuluu aikaa noin 5 minuuttia per pyörä, joten tieto on hyvä saada etukäteen.
- Sis. kypärät, sähköavusteiset maastopyörät, retkieväät
- Ota oma reppu mukaan vesipulloa varten
- Saatavissa kesäkuusta syyskuun loppuun, lokakuussa säävarauksella.
- 6-20 hlöä
- Kesto noin 3 tuntia
Kanoottiretki Naamankajärvellä 78€/hlö
Järven pinta heijastaa peilin lailla taivasta ja järveä ympäröiviä metsiä. Täydellinen ja rauhallinen paikka melontaretkelle. Opas neuvoo melonnan perustekniikan. Järven selällä on helppo meloa, joten retkelle ei aiempaa kokemusta tarvita. Kanootit ovat kahdenistuttavia intiaani-kanootteja, eli tämä on kahden keikka! Me huolehdimme varusteista, pelastusliiveistä, opastuksesta ja ohjeistuksesta. Melomisen lomassa rantaudutaan nauttimaan retkieväitä. Luvassa takuulla rentouttavia hetkiä!
- Sis. kuljetus, oppaan palvelut, kanootit ja retkieväät
- 6-24 hlöä
- Kesto noin 3 tuntia
- Saatavissa kesäkuusta syyskuun loppuun, lokakuussa säävarauksella
Kalastus Niskalammella 89€/hlö
Lähde mukaan opastetulle kalastusretkelle Syötteen rauhalliseen erämaaluontoon. Kohteenamme on Niskalampi – idyllinen ja kalaisa lampi kaukana hälinästä, keskellä villiä luontoa.
Retki tarjoaa mahdollisuuden kokeilla sekä perhokalastusta että uistinkalastusta kirkasvetisessä lammessa. Paikan päällä saat käyttöösi laadukkaat kalastusvälineet, ja kokenut kalastusopas huolehtii tekniikoiden opastuksesta, turvallisuudesta sekä parhaista kalapaikoista.
- Sis. kuljetus Niskalammelle ja retkieväät, kalastusvälineitä perhokalastukseen ja uistinkalastukseen sekä kalastusoppaan palvelut.
- 8 -20 hlöä.
- Kesto noin 3 tuntia.
Vattukurun vaellus 55€/hlö
Lähde tutustumaan Vattukurun kanjoniin – tähän Syötteen kansallispuiston kätkettyyn aarteeseen. Keskivaativa vaellus vie sinut halki ikimetsien, ja oppaasi kertoo matkan varrella luonnon ihmeistä sekä arktisen alueen ainutlaatuisista kasveista ja eläimistä.
Reitti on paikoin mäkinen ja kivikkoinen, laskeutuen rauhallisen puron äärelle kanjonin pohjalle. Matkalla voit nauttia luonnon hiljaisuudesta ja rauhasta.
Nuotion äärellä nautitaan kupillinen lämmintä kahvia ja pientä purtavaa, samalla kun uppoudutaan metsän hiljaisuuteen ja maiseman kauneuteen. Syksyn lumiseen aikaan retki tehdään lumikengillä, mikä tuo kokemukseen oman taianomaisen lisänsä.
- Kesto: noin 3 tuntia
- Kuljettava matka: noin 2 km
- Min. 6 hlöä
- Sisältää: oppaan palvelut, kuljetuksen, kahvin ja pientä purtavaa
- Hinta: 55 € / hlö
Sienielämysretki 39 € / hlö
Retki sisältää koulutetun sienineuvojan ohjauksen, mielenkiintoista tietoa ruokasienistä sekä ohjatun sieniretken, tarvittaessa myös varusteiden lainauksen (kori ja veitsi). Retki voidaan toteuttaa Hanhilammen maastossa tai muualla Syötteellä.
- Mahdollisuus myös ostaa sieni- ja yrttituotteita.
- Min. 16 hlöä
- Kesto noin 3h
- Lisähintaan aloituskahvit ja kahvileivät (10,-/hlö)
Viini Tasting 35€/hlö
Haluatko syventyä viinien monipuoliseen maailmaan? Osallistu viinitastingiin maisemaravintola Hilltopissa ja anna aistien viedä sinut matkalle eri viinialueille ja makuprofiileihin. Asiantunteva henkilökuntamme opastaa sinua viinien oikeaoppisessa maistelussa sekä johdattaa sinut syvemmälle viinien valmistuksen mielenkiintoiseen maailmaan. Voit valita tutustumisen aiheeksi: Kurkistus viinien lumoavaan maailmaan, Hurmaavat punaviinit tai Viehättävät valkoviinit.
- Viinitasting on tilaisuus laajentaa viinitietouttasi ja löytää uusia suosikkeja. Myös alkoholittomat viinit.
- Min. 8 hlöä
- Kesto 1-2 tuntia
Coctail & Moctailkoulu 35€/hlö
Jos kaipaat elävää ja innostavaa kokemusta cocktailien parissa, osallistu cocktail & mocktail -kouluumme!
Kokeneet baarimestarimme Ravintola Hilltopissa opettavat sinulle cocktailien ja alkoholittomien mocktailien taiteen salat, aina klassisista suosikeista uniikkeihin luomuksiin. Opi valmistamaan täydellisiä drinkkejä eri raaka-aineilla. Koulussamme pääset itsekin sekoittamaan, ravistelemaan ja koristelemaan drinkkejä kuin ammattilainen. Voit yllättää ystäväsi seuraavassa illanvietossa tai luoda upeita makuhetkiä omassa kotibaarissasi.
- Min. 8 hlöä
- Kesto 1-2 tuntia
Omien mausteiden sekoitteleminen 35€/hlö
Tervetuloa tutustumaan Syötteen alueen luonnontuotteisiin! Työpaja alkaa kiinnostavalla infolla paikallisista yrteistä, marjoista ja muista luonnon antimista – sekä niiden käytöstä hyvinvoinnin ja ruoanlaiton tukena.
Osallistujat pääsevät maistelemaan tuotteita ja sen jälkeen suunnittelemaan ja valmistamaan oman sekoituksensa:
- Yrtti- tai luonnontuotesekoitus oman maun mukaan
- Vaihtoehtoisesti marjajauhesekoitus esimerkiksi smoothieihin
Valmis sekoitus pakataan ekologiseen kartonkipurkkiin, ja mukaan saat myös oman etiketin, jonka voit tehdä valmiista pohjista personoiden. Sopii kaikenikäisille luonnonystäville – ei tarvita aiempaa kokemusta! Ohjelman järjestää Syötteen Sieni & Yrtti.
- Min. 10 hlöä.
- Kesto noin 1 tunti
Sauvakävelyretki, 25 €/hlö
Aloitamme ohjatulla tekniikkaharjoituksella, jossa käydään läpi sauvakävelyn oikeaoppinen tyyli ja liikeradat. Tämän jälkeen tehdään lyhyt alkuverryttely ja lähdetään nauttimaan kevyestä sauvakävelylenkistä Syötteen kauniissa maisemissa.
Retken päätteeksi palautellaan kehoa kevyillä venyttelyillä, jotka tukevat liikkuvuutta ja hyvää oloa.
Sopii kaiken tasoisille liikkujille. Mukaan säähän sopiva ulkoiluvarustus ja juomapullo.
- Min. 15 hlöä
- Kesto noin 1 tuntia
Korutyöpaja 20 €/hlö
Työpajalla valmistetaan oma matkamuisto poronsarvesta, vaihtoehtona joko avaimenperä tai kaulakoru. Korutyöpaja sopii kaiken tasoisille käsityöläisille, sillä tarvikkeita löytyy myös pidemmälle esivalmisteltuina. Materiaaleina käytetään poronsarvea, poronnahkaa, ruostumatonta terästä (ns.kirurgin teräs) ja hopeoitua ruostumatonta kirurginterästä. Kurssille saapuessa on hyvä huomioida sarven työstämisestä aiheutuva pöly.
- Min. 15 hlöä ja max 22 hlöä
- Kesto noin 1 tunti
Allasjumppa 15 €/hlö
Allasjumppa soveltuu kaiken kuntoisille liikkujille. Altaassa tehtävät liikkeet tehdään rytmikkään musiikin tahdissa. Allasjumppa lisää nivelten liikkuvuutta, nostaa sykettä ja kehittää tasapainoa ja lihaskestävyyttä. Vesijumpan lopuksi (n. 5 min) venytellään isot lihasryhmät läpi.
- Min 15 hlöä
- Kesto noin 30 min
Tuolijumppa 15 €/hlö
Virkistävä jumppaherki kokoustilassa tai muussa vapaana olevassa tilassa. Tuolijumppa soveltuu kaiken kuntoisille liikkujille. Tunti sisältää istuen ja seisten tehtäviä liikkuvuutta, tasapainoa ja lihasvoimaa kehittäviä harjoituksia koko keholle. Liikkua voit oman kunnon mukaan, musiikki rytmittää liikkeitä. Jokaisen jumppahetken alussa ja lopussa käydään läpi lämmittelyliikkeet sekä loppuvenyttelyt.
- Min 15 hlöä
- Kesto noin 30 min
Mielikuvarentoutus 15 €/hlö
Rentoutusharjoitus sisällä tai mieluiten sään salliessa ulkoilmasta nauttien. Hengitysharjoituksen ja pienten avaavien venytysten jälkeen lähdetään mielikuvamatkalle jossa annetaan ohjatun tarinan ja ajatusten kuljettaa meidät hetkeksi pois arjesta. Lepohetki virkistymiseen.
- Min. 15 hlöä
- Kesto noin 1 tunti.
Lisätietoja ja varaukset: myyntipalvelu@isosyote.fi